Details
Snaga sazrijevanja!
LJEPOTA NOVE ENERGIJE I LJUBAVI PREMA SEBI
Budite inspiracija sebi za kreiranje kvalitetnog života
Menodea kapsule - dodatak prehrani | sadrže hmelj koji doprinosi smanjenju tegoba menopauze | 30 kapsula
Za koje simptome menopauze je najučinkovitiji ekstrakt hmelja?
Obzirom na estrogeno djelovanje 8-PN-a, ekstrakt hmelja učinkovit je kod simptoma menopauze povezanih sa smanjenjem razine estrogena kao što su:
- naleti vrućine,
- noćno znojenje,
- nesanica,
- opći umor i nedostatak energije,
- pad koncentracije,
- depresija i anksioznost,
- smanjenje elastičnosti i vlažnosti kože
- slabljenje kose
- osteoporoza
- urogenitalne promjene
Sinergijsko djelovanje 4 sastojka
- Ekstrakt hmelja standardiziran na 8-prenilnaringenin (fitoestrogen 8-PN)
- 8 vitamina B kompleksa
- Cink
- Vitamin D
Hmelj
Europska agencija za lijekove (EMA) provela je detaljnu analizu učinkovitosti i sigurnosti ekstrakta hmelja i potvrdila njegovo snažno fitoestrogeno djelovanje čime je on postao saveznik žena na pragu menopauze i u menopauzi!
EKSTRAKT HMELJA doprinosi smanjenju tegoba menopauze - sadrži djelatnu tvar 8-prenilnaringenin (8-PN), prirodnu tvar koja uspješno oponaša djelovanje ženskog spolnog hormona estrogena. Biljni estrogeni ili fitoestrogeni prirodni su sastojci biljaka koji djeluju putem estrogenih receptora i oponašaju djelovanje ljudskog estrogena, samo je njihov afinitet vezanja na estrogene receptore slabiji. Europska agencija za lijekove (EMA) proučavala je djelovanje mnogih fitoestrogena i na temelju njihova mehanizma djelovanja i kliničkih studija ocijenila hmelj (Humulus Lupulus L.) i njegovu komponentu 8-PN najjačim poznatim fitoestrogenom.
Studije su pokazale kako 8-PN djeluje 100 puta snažnije od fitoestrogena u soji i 10 puta snažnije od fitoestrogenog spoja koji se nalazi u crnoj djetelini.
Prednost ekstrakta hmelja je u tome što se tijekom postupka proizvodnje koncentrira i na taj način osigurava preciznu koncentraciju djelatne tvari. Ekstrakt hmelja u dodatku prehrani Menodea je standardiziran, što znači da uvijek sadrži jednaku količinu 8-prenilnaringenina.
Vitamini B kompleksa
Vitamini B kompleksa djeluju ‘uigrano’ kao orkestar, stoga je važno konzumirati svih 8 vitamina B kompleksa koji doprinose dobrobiti žena u menopauzi. Osiguravanje optimalne razine vitamina B kompleksa pomaže u upravljanju ovim razdobljem na nekoliko načina:
- doprinosi smanjenju umora i iscrpljenosti
- doprinosi normalnim mentalnim performansama
- doprinosi normalnoj psihološkoj funkciji
- doprinosi održavanju normalne kože
- doprinosi održavanju normalnog vida
- doprinosi zaštiti stanica od oksidativnog stresa
- doprinosi regulaciji hormonske aktivnosti
Svaki vitamin B kompleksa ima različitu funkciju, no generalno oni doprinose normalnom metabolizmu stvaranja energije iz ugljikohidrata, bjelančevina i masti. Zajedničkim djelovanjem poboljšavaju metabolizam, imunološki i živčani sustava, čuvaju kožu i mišiće, potiču rast i podjelu stanica te imaju mnoge druge pozitivne učinke na cjelokupno zdravlje organizma.
Cink
Cink je jedan od najvažnijih minerala u tijelu. Uključen je u sintezu genetskog materijala, proteina i djeluje kao antioksidans. Neophodan je za obranu stanica od oštećenja DNK i za održavanje vitamina A i E u tijelu. Potiče imunološki sustav i dodatno poboljšava imunološke funkcije. Za održanje normalnih kostiju, potrebno je uključiti dovoljno kalcija, vitamina D i mikronutrijenata koji uključuju cink.
Cink doprinosi:
- održavanju normalnih kostiju
- održavanju normalne kose
- održavanju normalnih noktiju
- održavanju normalne kože
- održavanju normalnog vida.
- normalnoj funkciji imunološkog sustava
- normalnoj kognitivnoj funkciji
Tijelo ne pohranjuje zalihe cinka, pa je potrebno osigurati njegov adekvatni unos.
Vitamin D
Vitamin D dobivamo na tri poznata načina; unošenjem hrane, izlaganjem sunčevoj svjetlosti te konzumacijom dodataka prehrani. Kad prehranom i izlaganjem sunčevim zrakama ne možemo udovoljiti tjelesnim potrebama za vitaminom D, potrebno je konzumirati kvalitetne dodatke prehrani.
Jedan od najvećih zdravstvenih rizika u menopauzi jest osteoporoza. Naime, tijekom prvih nekoliko godina žene izgube u prosjeku oko 2-3 % koštane mase i 0,5-1 % nakon toga. Zato je ključno djelovati preventivno na zdravlje kostiju, u čemu vrlo važnu ulogu imaju kalcij i vitamin D. Naime, ako tijelo ne dobiva dovoljno vitamina D, kosti postaju mekane i krhke. Uz odgovarajući unos vitamina D, moguće je smanjiti rizik od prijeloma kostiju.
Menodea dodatak prehrani proizveden je u Europskoj uniji prema načelima dobre proizvođačke prakse. Proizvođač posjeduje potvrdu o provođenju dobre proizvođačke prakse (GMP certifikat).
Menodea kapsule ne sadrže gluten i laktozu što ih čini prikladnima za osobe s celijakijom ili intolerancijom na laktozu te za osobe s alergijama. Menodea kapsule izrađene su od celuloze i biljnog su porijekla.
Upute za upotrebu
Menodea dodatci prehrani proizvedeni su u EU, u proizvodnji koja ima certifikat Dobra proizvodna praksa (Good Manufactruing practice). Ne sadrže gluten ni laktozu. Menodea kapsule izrađene su od celuloze i biljnog su porijekla.
- 1 kapsula dnevno uz obrok.
- Prikladno za dugotrajnu upotrebu.
- Preporučena dnevna doza ne smije se prekoračiti.
- Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani.
- Važno je pridržavati se uravnotežene i raznovrsne prehrane i zdravog načina života.
- Čuvati od dohvata male djece.
- Čuvati na sobnoj temperaturi, zaštićeno od vlage i svjetla.
- Proizvod ne sadrži alergene.
- Pakiranje: 30 kapsula
Što je menopauza?
Ušli ste u četvrto desetljeće? Primjećujete promjene? Osjećate nalete vrućine, naglo vam se mijenja raspoloženje?
Ne morate brinuti - to su samo prvi simptomi menopauze, točnije perimenopauze, koja prethodi razdoblju promjene u životu svake žene. Osim neredovitog cikusa ili njegova izostanka, većina žena susreće se s noćnim znojenjem, umorom, nesanicom. Ali to ne mora biti tako! Uz jednostavne promjene životnih navika možemo utjecati na ublažavanje simptoma koje menopauza donosi.
Hormonalne promjene u menopauzi
Koji su znakovi i koliko traju?
Hormonska slika žene mijenja se nakon menopauze i te promjene traju do kraja života. Simptomi se razlikuju ovisno o stanju hormona. Očekivani životni vijek se produljio pa je i razdoblje menopauze danas znatno duže nego što je nekada bilo. Za razliku od prijašnjih vremena, u kojima je menopauza bila tabu, danas je ona je prihvaćena kao novo razdoblje u životu žene u kojem svaku promjenu trebamo okrenuti u vlastitu korist!
U prvom, ranom stadiju, koji traje četiri do pet godina, pojavljuju se naleti vrućine/valunzi.
Oni uglavnom nestaju u drugoj, srednjoj fazi, no tada su karakteristični znakovi poput:
- suhoće, svrbeža i osjećaja vrućine vagine
- urogenitalne infekcije
- učestalog mokrenja s osjećajem pečenja
- povećanja tjelesne težine
- oslabljene memorija i koncentracije
U posljednjem, kasnom razdoblju menopauze, najčešće bolesti su:
- osteoporoza
- kardiovaskularne bolesti
Hormonalne promjene tijekom menopauze utječu na rizik od osteoporoze i kardiovaskularnih bolesti, no rizik se može smanjiti preventivnim mjerama. Većina nabrojanih simptoma u menopauzi rezultat je smanjene razine estrogena. Paralelno s tim padom i tijelo stari i ponekad je teško podvući crtu između znakova starenja i menopauze.
Kako znamo da ulazimo u razdoblje menopauze?
Perimenopauza je razdoblje koje obično započinje nekoliko godina prije menopauze.
Ako imate malo više od 40 godina, noću se probudite radi naleta vrućine, imate neredovitu menstruaciju s povremenim jakim krvarenjima - velika je vjerojatnost da ste u perimenopauzi.
Menopauza se može potvrditi i mjerenjem hormona FSH. Kad su razine hormona FSH u krvi stalno iznad 30 IU / L i menstruacija izostaje 12 mjeseci, to je potvrda da ste 'službeno' u menopauzi. No, tijekom razdoblja perimenopauze, razina estrogena u krvi fluktuira, a posljedično i razina FSH, tako da još uvijek nije moguće potvrditi menopauzu na temelju jednog mjerenja FSH-a. Menopauza se također može odrediti korištenjem anti-Mullerovog hormona (AMH). Većina promjena u menopauzi povezana je sa smanjenjem razine estrogena. Jajnici proizvode ženski spolni hormon estrogen i progesteron. Količina estrogena počinje se smanjivati i prije nego što primijetimo simptome menopauze. Nakon početka menopauze, žena provodi ostatak svog života u deficitu hormona, što se različito odražava na kvalitetu njenog života.
Razdoblja u menopauzi
Perimenopauza
Perimenopauza u prosjeku traje oko 4 godine, a počinje 2 do 5 godina prije menopauze. Zbog hormonalnih promjena, žena tad primjećuje simptome poput naleta vrućine, noćnog znojenja, nepravilnog menstrualnog ciklusa. Većina žena ne očekuje nalete vrućine prije menopauze pa su poprilično iznenađene kad se oni pojave.
Prijelazno razdoblje menopauze
Razdoblje koje počinje otprilike dvije godine prije zadnje menstruacije naziva se prijelaznim razdobljem menopauze. U to vrijeme žena već primjećuje blage simptome menopauze kao rezultat hormonskih promjena. Razina FSH-a već je povišena, ali znatno oscilira.
U posljednjoj godini prije početka menopauze, menstrualne nepravilnosti nastaju više od 60 dana. Tijekom tog razdoblja, čak 75% žena osjeća tegobe poput naleta vrućine, noćnog znojenja i suhoće rodnice. Uobičajeni simptomi uključuju i pad energije, poremećaje raspoloženja i slabu sposobnost koncentracije.
Postmenopauza
To je razdoblje nakon zadnje menstruacije i traje do kraja života. Postmenopauza je podijeljena na:
– rano postmenopauzalno razdoblje: traje četiri do pet godina – karakteristične su povišene razine hormona FSH, koji još uvijek fluktuiraju s vremena na vrijeme
Karakteristični znakovi: naleti vrućine, noćno znojenje, poremećaji spavanja, poremećaji raspoloženja i problemi s pamćenjem i koncentracijom.
– kasna menopauza: traje do kraja života – razina hormona je povišena FSH, ali stabilna
Karakteristični znakovi: osjećaj suhoće, peckanje, te svrbež rodnice, može biti i bolan odnos, te pogoršanje funkcije uretre.
Klimakterij
Klimakterij je razdoblje koje započinje nekoliko godina prije menopauze i traje 5 do 10 godina nakon nje. Dijeli se na:
• premenopauzu
• perimenopauzu
• postmenopauzu
Žena može imati simptome menopauze mjesecima ili godinama, a u prosjeku oni traju čak 4 godine. Oko 10% žena ima simptome menopauze koji traju i do 12 godina.
Technical specifications
Sastojci u preporučenoj
|
1 kapsula |
% PU* |
Ekstrakt cijeta hmelja (Lifenol) standardiziran na 8-prenilnaringenin |
100 mg 150-300 μg |
/ |
Tiamin / vitamin B1 |
1,5 mg |
136 |
Riboflavin / vitamin B2 |
1,4 mg |
100 |
Niacin |
15 mg |
94 |
Pantotenska kiselina |
6 mg |
100 |
Vitamin B6 |
1,6 mg |
114 |
Biotin |
50 μg |
100 |
Folna kiselina |
300 μg |
150 |
Vitamin B12 | 4 μg | 160 |
Cink | 10 mg | 100 |
Vitamin D | 10 μg | 200 |
ROK UPORABE: Rujan 2022.